„Łączy nas pamięć” – akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

Już po raz drugi ZSB,  pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,przeprowadziło 19 kwietnia 2022 r. akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.   W tym roku organizatorzy upamiętnili nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim,19 kwietnia 1943 roku, lecz podkreślili także solidarność z Ukrainą oraz rolę miłości w getcie. Bo, jak mówił Franciszek Bojańczuk we wprowadzeniu do filmu Czy w getcie była miłość?, czasy zagłady i wojny to śmierć, ból, cierpienie. To niepewność i samotność tych wsiadajacych do wagonów, jadących w nieznane latem 1942 r. To brak nadziei na zwycięstwo i gniew tych rzucajacych granaty w stronę niemieckich żołnierzy w kwietniu 1943 r. podczas powstania w getcie warszawskim. Ale to też miłość, która nawet tym piekielnym czasom nadawała pozory moralności i pozwalała pozostać człowiekiem. O tę miłość upomniał się Marek Edelman, powtarzając, że nienawiść jest łatwa, a miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. -Dlaczego nikt nie pyta o miłość, dlaczego nikogo to nieinteresuje?

I tę własnie miłość, miłość w różnych jej odcieniach pokazuje tegoroczna akcja. Możemy przyjrzeć się bliżej: uczuciu romantycznemu, który połączył Polę i Janka – gettowego  rikszarza, miłości dojrzałej między Gelą Szeksztajn i Izraelem Lichtensztajnem ukrywającym podziemne archiwa getta, bezgranicznym oddaniu rodziców i opiekunów, jak u lekarki Alimy Margolis-Edelman, Stefanii Wilczyńskiej i Janusza Korczaka – założycielom Domu sierot w Warszawie. A także miłości dzieci do rodziców, która zaprowadziła Marysię Ajzensztadt, słowika getta, na Umschlagplatz. Były to opowieści o wierności, lojalności i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Pamiętajmy o tych ważnych słowach Marka Edelmana w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Niech papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterach i uczuciach – przypomina nam o tamtym wydarzeniu.

By uczcić tę rocznicę uczniowie klas maturalnych przygotowali prezentacje na temat Powstania w getcie warszawskim, klasy młodsze natomiast wykonały żonkile, żółte kwiaty pamięci o poległych powstańcach z warszawskiego getta, które co roku kładł pod pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman  oraz plakaty prezentowane w holu szkoły, bibliotece i sali 108.

Na lekcjach, w bibliotece szkolnej wykorzystano filmy, scenariusze, opowiadania oraz karty pracy przygotowane przez Muzeum POLIN w Warszawie.

Serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w realizacji tego wydarzenia.

Organizatorzy

Skip to content