Żonkile

19 kwietnia 2021 r. w naszej szkole po raz pierwszy, w Polsce po raz dziewiąty, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przeprowadziło akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Tegoroczna edycja była szczególna, bo szczególne były pandemiczne okoliczności: działania naszej akcji miały miejsce w „Budowlance”, ale też i w Internecie.

W tym roku organizatorzy upamiętnili nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim   19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślili rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Niech papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach – przypomina nam o tamtym wydarzeniu.

By uczcić tę rocznicę wszystkie klasy maturalne przygotowały i przesłały w Aplikacji Teams przygotowane przez siebie prezentacje na temat Powstania w getcie warszawskim; uczennice klas: 4a, 4a/m oraz 3a wykonały żonkile, żółte kwiaty pamięci o poległych powstańcach z warszawskiego getta, które co roku kładł pod pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman

(a znacie go z książki H. Krall pt. Zdążyć przed Panem Bogiem) oraz plakaty prezentowane w holu szkoły, bibliotece oraz w sali 108.

W akcji wykorzystano również film Muranów – Dzielnica Północna w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego (materiał,  który swoją premierę miał 19 kwietnia na kanale YouTube). Film uzupełniły karty pracy wykorzystane na lekcjach.

Serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w realizacji tej akcji. Na pewno za rok będzie inaczej!

Organizatorzy

Skip to content