Miesięczne Archiwum: Listopad 2015

Uczniowie ZSB w gronie stypendiów Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej

Uczniowie ZSB
w gronie stypendiów Prezesa Rady Ministrów
i Ministra Edukacji Narodowej

 W dniu 17 listopada 2015 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie 153 stypendiów Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej. W gronie stypendystów znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie Jakub Arodź kl. 4ba – stypendysta Ministra Edukacji Narodowej i Magdalena Pąk kl. 3 b- stypendystka Prezesa Rady Ministrów – która z rąk Warmińsko – Mazurskiej Kurator Oświaty Grażyny Przasnyskiej otrzymała swój dyplom.  Gratulujemy 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ZSB !!!

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ZSB !!!

 25 listopada 2015 roku w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Wszyscy, którzy przynieśli pluszaka na lekcje, byli zwolnieni od pytania i sprawdzianów. Kto zdecydował się na oddanie misia na rzecz dzieci z najuboższych rodzin, otrzymał z rąk opiekuna Samorządu Uczniowskiego – pani Ewy Kuźmickiej Certyfikat Honorowego Dawcy Misia.

    Ilość ofiarodawców przerosła oczekiwania!!!!!!!

Szczególne podziękowania należą się Kamilowi Wojtkunowi z klasy 4bb za przekazania misia giganta!!!

   Dziękujemy wszystkim i niech pluszowa moc będzie z Wami!!!!!!!! 

„W – F z klasą”

„W – F  z   klasą”

          25.11.2015r. w Zespole Szkół Budowlanych odbyła się drugie spotkanie Sportowego Okrągłego Stołu pod hasłem „W-F z klasą”. W debacie uczestniczyła młodzież  ze szkół gimnazjalnych i średnich. Gościliśmy przedstawicieli Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Energetyczno – Mechanicznych, Gimnazjum nr 15, Gimnazjum w Stawigudzie, a także drużynę z naszej szkoły. Wśród zaproszonych ekspertów znalazł się mistrz kierownicy- pan Krzysztof Hołowczyc, metodyk nauczania wychowania fizycznego – pan Józef Rogowski oraz nauczyciele w-f z zaproszonych szkół, a wśród nich pani Agnieszka Spaszewska z ZSB.

XXIX Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych eliminacje szkolne

XXIX Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
 eliminacje szkolne

 

W eliminacjach szkolnych OW i UB, które odbyły się 13 listopada 2015r., wzięło udział 24 uczniówz klas II, II, IV Technikum Nr 4. Komitet Szkolny Olimpiady podjął decyzję o zgłoszeniu na eliminacje okręgowe 5 uczniów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. Są to: Jakub Arodź, Paweł Wojciechowski , Tomek Soroka – z klasy IV ba oraz Magdalena Pąk z klasy III b i Krzysztof Kibitlewski z klasy II b. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w eliminacjach szkolnych i zapraszamy za rok!

Spotkania z przedstawicielem KMP w Olsztynie

Spotkania z przedstawicielem KMP w Olsztynie

 28 października 2015r.  odbyło się spotkanie 29 wychowanków bursy z podkomisarzem Krzysztofem Wasyńczukiem, z Wydziału Prewencji KMP w  Olsztynie, na którym omówiono problem: ,,Dopalacze- odpowiedzialność cywilno- prawna”. Młodzież wykazała duże zainteresowanie w/w problematyką i jest chętna do dalszych spotkań.

Uczniowie ZSB wicemistrzami Olsztyna w tenisie stołowym

Uczniowie ZSB wicemistrzami Olsztyna
 w tenisie stołowym

 

10.11.2015 w sali gimnastycznej OSiR-u odbyły się mistrzostwa Olsztyna w tenisie stołowym. Zespół Szkół Budowlanych reprezentowali Patryk i Karol Kirzewscy oraz Daniel Archacki. Nasza ekipa była jedną z jedenastu startujących. Po ciężkich pojedynkach najpierw wywalczyliśmy wyjście z grupy,  a potem prawo gry w finale.  Efekt końcowy to tytuł wicemistrza Olsztyna na rok 2015. Brawa dla naszej drużyny.

 

Prace nad modelem rzeźby młodoglacjalnej

Prace nad modelem rzeźby młodoglacjalnej

Uczniowie klas czwartych  Jakub i Bartosz podjęli się bardzo ciekawego zadania – wykonanie modelu rzeźby młodoglacjalnej czyli polodowcowej. Obszar woj. warmińsko- mazurskiego to teren o charakterystycznej rzeźbie młodoglacjalnej.  Uczniowie do wykonania zadania musieli przygotować się  merytorycznie – z zakresu wiedzy geograficznej, a także od strony technicznej- z jakich materiałów, jaka technologię zastosować do wykonania modelu. Model rzeźby młodoglacjalnej będzie pomocą dydaktyczną na lekcjach geografii i elementem Geoogrodu. Pomoże zrozumieć,  jak w procesach egzogenicznych kształtowała się powierzchnia Ziemi na Pojezierzu Mazurskim czyli w regionie naszego zamieszkania. Do wykonania modelu wykorzystują różnego rodzaju materiały budowlane: płyty WIM Platte, masy uszczelniające, zaprawy wodoszczelne itp.

Uczniowie systematycznie i cierpliwie pracują nad projektem, poświęcając na to swój wolny czas.

Warsztaty- ,, Jak radzić sobie z emocjami?”

Warsztaty- ,, Jak radzić sobie z emocjami?”

 

12 listopada odbyły się warsztaty pn ,, Jak radzić sobie z emocjami, ze złością?”. Warsztaty zostały poprowadzone przez p. Agnieszkę Goch, psychologiem z PPP Nr 1 w Olsztynie, przy współpracy z pedagogiem szkolnym p. Tomirą Puciło.  Podczas spotkania przeprowadzono quiz: ,, Jaka jest moja wiedza na temat emocji”,  a także zostały przedstawione sposoby  konstruktywnego radzenia sobie ze złością.

W spotkaniu wzięło udział 50 wychowanków bursy, którzy bardzo wysoko ocenili warsztaty.

Prace związane z tworzeniem Geoogrodu

Prace związane z tworzeniem Geoogrodu

 

W ostatnich kilku tygodniach uczniowie naszej szkoły wykonywali prace związane z tworzeniem Geoogrodu, między innymi:

Spacerkiem po Olsztynie …

 Spacerkiem po Olsztynie …

29 października 2015 r. uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia. Siedzibą tego stowarzyszenia jest Dom Przedpogrzebowy zaprojektowany przez Ericha Mendelsohona, światowej sławy architekta. Stowarzyszenie Borussia prowadzi zajęcia na temat wielokulturowości regionu Warmii i Mazur. Zanim dotarliśmy do Borussii (łacińska nazwa Prus), zatrzymaliśmy się przed siedzibą dawnej rejencji, w Parku Centralnym obejrzeliśmy roślinność i meandrującą Łynę, a  na Starym Mieście katedrę św. Jakuba. Zwróciliśmy uwagę na wykorzystywanie głazów narzutowych w budownictwie. Uczestnikami zajęć byli uczniowie z różnych klas zainteresowani turystyką krajoznawczą i historią naszego regionu.

 

„Pamiętniki Gwiazdowe” – nagrodą za świadectwa z wyróżnieniem i wysoką frekwencję.

„Pamiętniki Gwiazdowe” –nagrodą
za świadectwa z wyróżnieniem
i wysoką frekwencję.

5 listopada 2015r. ponad 30-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła
w spektaklu „Pamiętniki Gwiazdowe” Stanisława Lema wystawianym w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Wyjście na to przedstawienie było nagrodą dla uczniów, którzy w zeszłym roku szkolnym otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem.

Dzień wcześniej, w tym samym spektaklu, uczestniczyli uczniowie klasy 1 a1. To również była nagroda, a otrzymali ją za zajęcie I miejsca w konkursie na najbardziej kreatywną klasę I w roku szkolnym 2015/2016,  który odbył się podczas uroczystości ślubowania klas pierwszych.

Wszystkim bardzo podobała się forma nagrody za wyjątkowe osiągnięcia, jak również sam spektakl.

 

Kolejne zwycięstwo

Kolejne zwycięstwo

4  listopada 2015r. damska reprezentacja ZSB w piłce siatkowej rozegrała drugie z dziesięciu planowanych spotkań w turnieju o mistrzostwo miasta Olsztyn grupy B.

Przeciwniczki (drużyna z liceum wojskowego) były całkiem nieznane, gdyż w zeszłym sezonie nie uczestniczyły w damskich rozgrywkach. Mimo to nasze reprezentantki poradziły sobie z nimi bardzo dobrze, odnosząc drugie w tym sezonie wysokie zwycięstwo 3:0.Trener drużyny, p. Andrzej Rutkowski, po raz kolejny był bardzo dumny z występu swoich podopiecznych. Skład naszej drużyny : Dominika Łapińska, Dominika Łączyńska, Joanna Czerwonka, Kamila Proc, Jolanta Sprycha, Edyta Czaplińska, Beata Sztygier, Julita Srebrowska, Ula Kwistowska, Katarzyna Kobus, Marta Maliszewska, Michalina Jasińska, Magda Zygmund.

Olsztyńska liga piłki siatkowej szkół ponadgimnazjanych

Olsztyńska liga piłki siatkowej szkół ponadgimnazjanych

29 października 2015r. Drużyna męska Zespołu Szkół Budowlanych rozpoczęła rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych o puchar miasta Olsztyn w piłce siatkowej. Po ciężkiej walce drużyna nasza przegrała z ZSS Olsztyn 3:2.

04 listopada 2015r. rozegraliśmy drugie z dziesięciu planowanych spotkań w turnieju o mistrzostwo miasta Olsztyn grupy B.

Mecz odbył się w ZSE Olsztyn . Niestety przeciwnik okazał się silniejszy i przegraliśmy 3:1.

Lekcja technologii w betonowni „Staniszewscy”

Lekcja technologii w betonowni „Staniszewscy”

 

4 listopada 2015r  grupa budowlana z klasy I b/d poznała proces technologiczny produkcji mieszanki betonowej w betonowni „Staniszewscy”.   W zakładowym laboratorium zobaczyliśmy, w jaki sposób wykonuje się podstawowe badania dla mieszanki betonowej i betonu.

 

Skip to content