WYMIANA MŁODZIEŻY OLSZTYN-LIPSK

WYMIANA MŁODZIEŻY OLSZTYN-LIPSK

 

    W ramach realizowanego projektu pod patronatem Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM grupa młodzieży kształcącej się w zawodzie technik budownictwa, technik architektury krajobrazu i technik technologii drewna przebywała od 15 do 21 października w Lipsku w Niemczech. W czasie pobytu strona niemiecka zapewniła wiele atrakcji.

  Zwiedziliśmy Lipsk, a w nim

·        gotycki kościół św. Tomasza, w którym pracował jako kantor Jan Sebastian Bach
i gdzie w prezbiterium został pochowany

·        najstarszy kościół św. Mikołaja znany z nietypowego wystroju wnętrza i historycznych wydarzeń określanych jako pokojowa rewolucja

·        panoramę Lipska z platformy widokowej w gmachu uniwersytetu

·        wspaniałe malowidła z przesłaniem w holu filharmonii i kopię rzymskiej fontanny przy  Augustzplaz

·        stary ratusz i miejsce, gdzie znajduje słynna z „Fausta” Goethego piwnica Auerbacha

·        monument Pomnik Bitwy Narodów upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego, w której zginął książę Józef Poniatowski

·        Panometer z fascynującym panoramicznym zdjęciem o wysokości 32 metrów, które  umożliwia jedyną w swoim rodzaju wyprawę na dno Oceanu Atlantyckiego
na głębokość 4 000 metrów by zobaczyć  wrak statku Titanic

·        dworzec kolejowy z 26 torami, który do niedawna był uważany za największy w Europie i wiele innych ciekawych miejsc.

 

Odwiedziliśmy też Polski Instytut w Lipsku, wysłuchaliśmy informacji dotyczących jego  działalności i wraz z jego szefem powędrowaliśmy urokliwymi uliczkami do pomnika poświęconego księciu Józefowi Poniatowskiemu słuchając innych ciekawych historii związanych z miastem.

Jednym z głównych punktów naszej wizyty było spotkanie w szkole, gdzie przywitał nas Pan Dyrektor. Po krótkiej rozmowie i przekazaniu upominków udaliśmy się na zajęcia warsztatowe, gdzie wspólnie wykonaliśmy użyteczną pracę dla przedszkola – „suszarkę” na kalosze dla przedszkolaków w kształcie jeża  i dwa stojaki. Młodzież zadanie wykonała szybko i bardzo dobrze co zostało docenione przez nauczycieli niemieckich nadzorujących wykonywane zadanie.

W programie naszego wyjazdu była również wizyta w centrum szkoleniowym, w którym kształcą się przyszli fachowcy w branży budowlanej: murarze, brukarze, betoniarze-zbrojarze oraz cieśle.

Wśród atrakcji nie zabrakło wizyty w centrum bowlingu i pojedynku na punkty między dwiema drużynami.

Ostatniego dnia pobytu pojechaliśmy jeszcze do urokliwego miasteczka Naumburg w Saksonii Anhalt, gdzie zwiedziliśmy ogromną katedrę ( żoną jednego z fundatorów kościoła była córka Bolesława Chrobrego ) i kościół z największymi na świecie organami. Próbowaliśmy też oryginalnych turyńskich kiełbasek, a na dworzec udaliśmy się zabytkowym tramwajem.

Niestety czas szybko mija i nasz tydzień w Saksonii też się zakończył, ale będziemy długo wspominali spędzone chwile za co bardzo dziękujemy naszym opiekunom Pani Suzi i Panu Frankowi, którzy towarzyszyli naszej grupie każdego dnia.

 

DZIĘKUJEMY I POZDRAWIAMY

 

                          

Współpracują ze szkołą

Back to top