Budowlanka zwycięża w XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

Budowlanka zwycięża
w XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

 

Dnia 20 kwietnia razem z Bartkiem Zebzdą - naszym kapitanem, Adrianem Szarnowskim, Adrianem Jakończukiem i Marciem Piersą wzięliśmy udział w XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK dla szkół ponadgimnazjalnych - etap rejonowy.
 Naszym opiekunem był pan Tomasz Zygnerski.

W przygotowaniach pomogli nam: pani Hania Gut, Paweł Sidor oraz Kacper Rogalski. Zawody, w których  wzięło udział 14 zespołów, odbyły się na olsztyńskiej starówce. Temperatura powietrza nie zawsze nas dopieszczała, jednak atmosfera, wspaniała drużyna rozgrzewała serca. Pierwszą ze stacji był wypadek komunikacyjny, na którym pomocy trzeba było udzielić kierowcy karetki, motocykliście oraz potrąconemu przechodniowi. Następnie pisaliśmy test z wiedzy o pierwszej pomocy i Czerwonym Krzyżu. Na kolejnej stacji mieliśmy okazję zapoznać się z symulatorem wypadku samochodowego, które uświadomiło nam, jak ważne są dobrze zapięte pasy. Następnie zajęliśmy się nadpobudliwą kobietą po zażyciu narkotyków i jej kolegą ugodzonym nożem w brzuch. Idąc dalej, napotkaliśmy dziewczynkę wyciągniętą z wody i jej roztrzęsioną siostrę oraz matkę z wbitym gwoździem w stopę. Konieczne tutaj było przeprowadzenie RKO. Przedostatnią stacją byli pijani i po zażyciu narkotyków rodzice z córeczką, która miała drgawki i uraz głowy.

Ostatnia stacja była rekreacyjna, nie punktowana. Mogliśmy na niej poćwiczyć RKO na fantomie. Nasza drużyna wykorzystała okazję, wszystko zostało przećwiczone łącznie ze wsparciem psychicznym.

Zawody wygraliśmy, zyskując 302 punkty. Pokonaliśmy wiele mocnych drużyn, w tym zeszłorocznych laureatów z LO 5, którzy zajęli miejsce 2. Za 4 tygodnie następny etap - zawody okręgowe.

 

 

Współpracują ze szkołą

Back to top