WYMIANA MŁODZIEŻY OLSZTYN-LIPSK 2019

WYMIANA MŁODZIEŻY OLSZTYN-LIPSK

 

    Już kolejny raz młodzież z opiekunami wyjechała do Lipska w ramach realizowanego w szkole projektu pod patronatem Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM. Tym razem do zaprzyjaźnionej szkoły wyjechali uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa, którzy przebywali w Lipsku od 7 do 13 kwietnia 2019 roku.

Program pobytu był bardzo ciekawy i urozmaicony co opisuje jedna z uczestniczek wymiany.

„W kolejnych dniach pobytu zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Lipska wraz z jego najcenniejszymi zabytkami min. kościoły Św. Mikołaja i Thomasa, Lipski Uniwersytet, Pomnik Bitwy Narodów i wiele innych ciekawych miejsc. Z tarasu widokowego wieżowca Wintergarten oglądaliśmy panoramę miasta. Wieżowiec jest znany z umieszczonego na jego dachu charakterystycznego napisu MM, który oznacza, że Lipsk jest ważnym ośrodkiem branżowych targów wystawienniczych od 1895 roku.

Zwiedzaliśmy także z przewodnikiem kompleks ogrodów i parków Worlizer Park w stylu angielskim, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.  Odwiedziliśmy także miejsce pamięci z obeliskiem upamiętniającym ofiary masakry (pod koniec II wojny światowej) dawnego  obozu pracy na terenie fabryki Eartla Leipzig Abtnaundorf.  Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wystawa „Carolas’s Garden”, którą obejrzeliśmy w Panometer. Płótno o powierzchni 3500m2 i wysokości 32 m  pozwala przyjrzeć się strukturom i szczegółom świata natury, które normalnie pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka. Nasi gospodarze zaprosili nas także na ciekawą wycieczkę i podziwianie Lipska z zupełnie innej perspektywy- pływaliśmy kajakami po Białej Elsterze i rozkoszowaliśmy się piękną pogodą przynajmniej pierwszego dnia pobytu.

Tradycją w czasie naszych wyjazdów do Lipska staje się wizyta w Polskim Instytucie w Lipsku, gdzie dowiedzieliśmy się jak bardzo Lipsk jest związany historycznie z Polską i jak wiele polskich akcji jest tam organizowanych, nie tylko dla żyjącej Polonii.

Jednym z ważniejszych punktów naszej wymiany było spotkanie w szkole, gdzie przywitał nas Pan Dyrektor, a my przekazaliśmy życzenia i upominki z Polski, a następnie  braliśmy udział w lekcjach języka angielskiego i niemieckiego oraz w zajęciach praktycznych, na których wykonaliśmy wspólnie pracę użytkową- ławeczkę dla dzieci do zaprzyjaźnionego ze szkołą przedszkola. Uczestniczyliśmy także w lekcjach wychowania fizycznego i rozgrywkach sportowych, w których zajęliśmy 2 miejsce.

Niestety czas szybko minął i przyszedł czas na podsumowanie pobytu i pożegnanie. Wieczorem nasza grupa i młodzież niemiecka wraz z opiekunami spotkała się na uroczystej kolacji, ale wcześniej jeszcze świetnie się bawiliśmy grając w kręgle. Z uczniami niemieckimi wymieniliśmy się numerami telefonów oraz „znaleźliśmy się w Internecie”, aby kontynuować zawarte znajomości. Podziękowaliśmy opiekunom za poświęcony nam czas i wiele atrakcji w czasie naszego pobytu i wróciliśmy do hotelu. Każdy przystąpił do pakowania rzeczy, gdyż następnego dnia o godzinie 9 wyjeżdżaliśmy już do Olsztyna.

Bardzo dziękujemy naszym opiekunom Pani Suzi i Panu Frankowi, za wiele życzliwości, za ich trud i poświęcony nam czas bo z uśmiechem towarzyszyli naszej grupie każdego dnia”

DZIĘKUJEMY I POZDRAWIAMY     

   

      

 

 

Więcej zdjęć w GALERII

 

Współpracują ze szkołą

Back to top